Galmus, Poráč, Suchinec, Zlatý stôl, Skalisko - Volovské vrchy
Túlanie sa v mrakoch
Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Zrýchlený presun
Zrýchlený presun

Zrýchlený presun Kochal som sa okolím. Pekné slnečné počasie, ktoré čiastočne roztápalo sneh aj ľad. Z veží na Makovici…

Toto si chcem prečítať
Na Javorovú veľkou okľukou I....
Na Javorovú veľkou okľukou I.

Na Javorovú veľkou okľukou I. Predo mnou predĺžený víkendBatohzbalený, samozrejme so statívom a fotoaparátom. Neskôr som zistil,  [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Okolo Slovenského raja

Kostol Nanebovzatia Panny Márie, cyklotúra okolo Slovenského rajadávnejšie ma jeden kamarát lanáril na cyklistiku. Diki Milan! Vraj si dáme do tela v Maďarsku v Egri. Trocha sme si aj dali. Podstatné však je, že mi to nejako odvtedy ostalo. Skoro každý víkend som sa vybral na nejakú cyklotúru, buď s Milanom, alebo sám.

Plány

Tentoraz som si naplánoval cyklotúru okolo Slovenského raja. Prezrel som si mapy ako by som asi šiel. Nakoniec ma úplne presvedčil kolega z práce. Diki Peťo! Má trocha viac najazdené na sedadle bicykla ako ja a o mojej plánovanej ceste sa vyjadroval:

To je super cesta. Dobrá voľba!
Tu je to také nezáživné, také mierne pohupy – a ukazoval mi prstom po mape, trasu, ktorú som si naplánoval.
Tu to je super, pôjdeš cez les, trocha rozbitá cesta ale dá sa. - to mi rozprával ako vyjdem do sedla Kopanec.
Odtiaľ pôjdeš už len dole, no a ešte vylezieš do sedla Grajnár a znova už len dole, cez také pohupy a si v Spišskej.

Tatry od Spišského štvrtku, cyklotúra okolo Slovenského raja

Akurát cesta do sedla Grajnár bola dlhšia, ako som predpokladal, ale o tom až neskôr. Skončilo to tým, že som už bol úplne presvedčený, že idem.

Kúpil som si lístok, aj pre bicykel, dokonca aj miestenku. Pravdu povediac nepredpokladal som, že by som potreboval miestenku aj pre bicykel. Och! Ako som sa mýlil.

Milan so mnou nešiel, ale to, až tak nevadilo. Šiel sa vyčvachtať so svojou nežnou polovičkou.

Cesta vlakom

Kostol sv. Ladislava v Spišskom Štvrtku, cyklotúra okolo Slovenského rajaDo vlaku som sa dostal bez problémov, dokonca aj miesto na bicykel som mal. Za mnou nastúpila partia chalanov, ktorí cestovali s bicyklamido Liptovského Mikuláša. Boli štyria a mali aj štyri bicykle (Vek okolo 30 rokov).

Okrem toho tam bol pán v rokoch (okolo 60-70), ktorý mal elektrobike, ďalej otec so synom. Teda ďalšie dva bicykle.

V Kysaku do vlaku nastúpila jedna milá pani, ktorej všetko vadilo. Ona má kúpenú miestenku aj pre bicykel. Prečo potom jej bicykel nevisí, ale je niekde na chodbe.

Všetkých 5 stojanov bolo obsadených, dva bicykle boli vedľa, jeden bol v chodbičke a ďalšie dva boli pod stojanmi.

Chalani to dokonale zmanažovali. Pani sa ukľudnila. Jej bicykel zavesili, sedela na mieste, kde mala miestenku. Ale prečo práve pri mne?

Vo vlaku bolo veselo! Chlapci si prisadli k mladej dievčine, ktorá mala pred sebou veľký kufor.

  • Vyložíme ti ho? - gentleman sa nezaprie.
  • Nie ďakujem, je ťažký. Mám tam dva kartóny piva! - odpovedá.
  • Takže predsa sme si dobre sadli! - zaznelo zborovo.

Počasie

Pri Podlesku, cyklotúra okolo Slovenského rajaPozeral som sa von oknom a vyzeralo to nevábne. Hmla, oblaky nízko. Počasie o ničom. Zo skúseností z minulých vandrov, ktoré som absolvoval zo Spišskej Novej Vsi som vedel, že toto je normálne a počasie v Slovenskom raji môže byť úplne iné. Potvrdilo sa mi to aj tentoraz!

V Spišskej Novej Vsi

Prvýkrát, keď ma Milan zlanáril na túru po Maďarsku som akosi pozabudol na opaľovací krém. O 11.00 h., keď ma už ruka začala páliť som si na krém spomenul, ale to už bolo trocha neskoro.

Za Pílou, cyklotúra okolo Slovenského rajaDnes som ho nezabudol! Doma sa nebudem krémovať. Načo mi bude krém vo vlaku? Chcel som sa natrieť vo vlaku, ale tam to akosi nebolo možné. Tak som si v Spišskej zašiel pekne do parčíku a natieral som sa opaľovacím krémom.

Nikde nikoho. Len policajti prišli do miestnej pekárničky. Asi na raňajky. Už bolo načase vyraziť!

Na ceste

Peťo mal pravdu! Cesta do Spišského Štvrtka bola naozaj taká nezáživná. Dlhé rovné stúpania, ktoré dokážu v človeku zabiť aj tú poslednú chuť pokračovať v ceste.

Cestou ma predbehol jeden cyklista, ktorý šiel na ľahko a mal na to. Snažil som sa ním držať krok, akosi sa mi to nedarilo.

Pravda je, že som bol ešte len na začiatku svojej cesty a nevedel som ako si zadeliť sily. Preto som radšej zvolil taktiku nevysilovať sa zbytočne, veď neviem, čo ma ešte čaká. A dobre som urobil!

Cestou som pozoroval rôzne dopravné obmedzenia, ktoré sa týkali púte v Levoči. Hneď ma napadlo! Vlak do Košíc bude určite narvatý! Aj bol.

V blízkosti Raja

Na ceste do sedla Kopanec, cyklotúra okolo Slovenského rajaVeľa ľudí si myslí, že už boli v blízkosti raja. Veriaci určite. Ale ten pravý Raj je tu. V srdci slovenskej prírody! Neveríš? Choď sa pozrieť a uveríš!

Naozaj. Je to jedno kam a kedy pôjdeš, či si pôjdeš pozrieť rokliny, ktoré v lete poskytujú dostatočný chládok pred neúprosnou páľavou. Alebo v zime nekonečnú bielu pokrývku, ktorou je celý raj zasypaný. Prekrásne ľadopády, ktoré sú vždy iné.

Nesmiem vynechať jeseň, ktorá je oku najlahodnejšia. Prekrásne sfarbené žlté‑červené listy, ktoré ostro kontrastujú s zeleným ihličím.

A jar? Tá nemá chybu! Prvé jarné kvety sa derú spod snehu a skrášľujú nejednu lúku Slovenského raja. Topiaci sa sneh výdatne nadája potoky, ktoré valia svoje vody dole roklinami. Vytvárajú pastvu nielen pre oči ale aj pre uši.

V Slovenskom raji

Skaly pred sedlom Kopanec, cyklotúra okolo Slovenského rajaDošiel som k Podlesku, odkiaľ som si to nasmeroval k Píle. Cestu lesom som poznal dokonale. Veď som po nej šiel niekoľkokrát. Avšak po asfaltke som šiel len raz aj to autom.

Autom to nie je ono. Nepočuješ štebotanie vtákov, zurčanie Veľkej Bielej vody i jemný šuchot lístia, keď si vtáci hľadajú niečo pod zobák.

Tak som došiel až na Pílu, kde som sa bol pozrieť na ústie Piecok. Dúfal som, že miestna krčma bude otvorená, ale dúfal som márne. Bolo ešte skoro.

Pokračoval som ďalej a cesta bola miestami naozaj mizerná, ako mi to Peťo vravel.

Sedlo Kopanec, cyklotúra okolo Slovenského raja

Stúpal som čoraz vyššie. Šiel som pomaly, ale isto. Šľapal som do pedálov pravidelne a kopec nemal konca kraja. Našťastie občasné výhľady ma odmenili za námahu, ktorú som vynaložil, aby som sa dostal až sem.

Cesta viedla úbočím hlbokých dolín, ktoré mohli mať aj das 200 metrov. (das – univerzálna východniarska miera. Je jedno načo. Das liter, das tri kilá, das 5 metrov).

Občas ma minulo niekoľko áut i motoriek. Zvláštne. Veď hneď v ústí bola značka zákaz vjazdu.

Cesta sa kľukatila po úbočiach, pomaly už ani nemala kam stúpať. Konečne som došiel do sedla Kopanec.

Sedlo Kopanec

Výhľad zo sedla Kopanec, cyklotúra okolo Slovenského rajaToto sedlo je otvorené južným smerom a poskytuje úchvatný výhľad na okolité lúky. Prístrešok prišiel vhod. Trocha som si odpočinul a už som sa tešil na ďalšiu cestu. Už by som mal ísť len dole. Teda aspoň chvíľu.

Lúky v sedle Kopanec, cyklotúra okolo Slovenského rajaPod kolesami bicykla som mal relatívne nový asfaltový koberec. Zjazd bol super!

Oproti šli aj policajti. Neviem, či šli skontrolovať dodržiavanie zákazu vjazdu, alebo len tadiaľ prechádzali.

Cesta sa kľukatila, zákruty boli ostré. Prešiel som most a až vtedy som si uvedomil, že som na ceste spájajúcu Dobšinskú ľadovú jaskyňu zo Stratenou.

Cesta hore trvalo neporovnateľne dlhšie ako cesta dole. Nechápem prečo? Hore je to dlhšie ako dole

Stratená – Stratenský kaňon

Stratenský kaňon, cyklotúra okolo Slovenského rajaCesta cez Stratenský kaňon bola celkom chladná. až ma to prekvapilo (v Košiciach bolo okolo 30ο C). Normálne mi bola chvíľami zima.

Cestou do sedla Kopanec som sa dosť vypotil, tak som hľadal, kde by som si mohol doplniť tekutiny.

Zastavil som sa v Penzióne Borovica. Prekvapili ma, že mali čapovaný nealkoholický Birell. Hneď som si dal litrík.

Dali mi aj vizitku s webovou adresou. Uviedol by som ju tu, len po zadaní sa mi vždy otvára úplne iný hotel. Škoda.

Tekutiny som si dostatočne doplnil a pokračoval som ďalej. Už som sa pripravoval na stúpanie na Dobšinskom kopci. Čakala ma však ešte jedna zachádzka.

Stratenská píla

Stratenská píla, cyklotúra okolo Slovenského rajaKeď už som bol tu, tak by som si neodpustil, keby som nebol zašiel na Stratenskú pílu. Veľakrát moje kroky začínali práve tu a pokračovali smerom ku Krváku, alias Červeňáku.

Koketoval som s myš-lienkou, že sa dám po Glackej ceste a vrátim sa na Podlesok. Prípadne dôjdem na Geravy a tam by som si to nejako rezol do údolia Lesnice. Z Geráv vedie cesta dole ku Klauzom a odtiaľ zas vedie relatívne pekná asfaltka do údolia Lesnice.

Nakoniec som ostal pri svojej pôvodnej trase a neľutujem. Opustil som bránu Slovenského raja a to doslova. Pri odbočke na Statenskú pílu je veľmi pekná brána vyrezavána z dreva

Dobšinský kopec

Južný portál do Slovenského raja, cyklotúra okolo Slovenského rajaDal som sa s vervou do Dobšinského kopca, pravda z druhej strany. Chvíľu to bolo trocha strmšie, ale potom tobolo fajn.

Ako som tak šľapal do pedálov, zastavil som sa na mieste, kde okolité stromy sa trocha otvárajú a ponúkajú neskutočný výhľad na Dedinky aj s Palcmanskou mašou. Urobil som pár fotiek mobilom. Veľkú zrkadlovku som nebral, veď váži dosť a ani miesto som pre ňu nemal

Keď už som chcel nasadnúť na bicykel zazrel som obďaleč v tráve niečo, čo mi nepasovalo do okolitej zelenej trávy. Niečo červené.

Jahody! Vlastne paprade (vysvetlenie v tomto článku). Nazbieral som pár jahôd do sáčku pre Biancu, aby som ju nalákal na ďalší vander počas letných prázdnin. Pár kusov som ochutnal aj ja. Lahoda! Nebíčko v papuľke!

Cesta do sedla Grajnár

Dedinky a Palcmanská maša, cyklotúra okolo Slovenského rajaDobšinský kopec som zvládol a už som si to šinul dole k Palcmanskej maši. Prešiel som Mlynky, kde bola cesta nová, ale úzka ako v Nórsku.

Začalo stúpanie, ktoré trvalo 8 a pol kilometra. V kuse. Cesta bola najmä na začiatku trocha strmejšia, ale potom, keď som zvolil správny štýl, už mi stúpanie nerobilo problém.

Len nie a nie skončiť. Už som sa aj prehupol na druhý hrebeň, už aj stromy začali rednúť, len sedlo bolo ešte stále v nedohľadne.

Nakoniec, celkom neočakávane, sa sedlo objavilo aj s pekným sedením, ktoré som hneď využil. V sedle Kopanec som zjedol časť svojich zásob a tu som ich dorazil.

Dole kopcom do Novoveskej huty

Sedlo Grajnár, cyklotúra okolo Slovenského rajaZvyšná časť cesty sa mi naozaj páčila. Veď som šiel celý čas len dole. Nohy si odpočinuli. Najprv som si myslel: „Fajne, nemusím šľapať.“ Zistil som, že to „fajnenebolo. Svaly mi vychladli, stuhli. Kým som ich znova zahrial na pracovnú teplotu...

Tak som došiel do Novoveskej huty, kde som už raz bol, keď som si vyšľapol na Medvediu hlavu a Matku božiu.

Zasa v Spišskej Novej Vsi

Došiel som tam odkiaľ som vyrazil. Chcel som ešte vyhľadať jedného včelára, ktorého mi odporúčala priateľka. Vraj naozaj veľmi dobrý med. Nenašiel som ho doma. Snáď nabudúce.

Na stanicu som došiel dostatočne v predstihu, kúpil som si lístok (aj pre bicykel) a mal som hodinu čas.

S bicyklom to je hromada času na spoznanie Spišskej. Znova som sa vybral do centra, kde som si urobil okruh s zastávkou v letnej záhrade na doplnenie minerálov a B vitamínu. Pravda z nealkoholického piva, Birell to síce nebol, ale aj tak dobre padlo.

Cesta do Košíc

Vlak mal meškanie 10 minút (hlásené meškanie sa môže zmeniť), to sa dá. Pár ľudí na stanici. A potom prišiel motoráčik z Levoče. Zrazu bolo na stanici hafo ľudí.

Našťastie asi polovica čakala na rýchlik opačným smerom. Môj vlak meškanie neskrátil, ale ani nepredĺžil.

Nastúpil som do vlaku, zavesil bicykel a sadol som si na mäkké polstrované sedadlo. Ááááá. Parááááda!

PS: Nabudúce plánujem zajazdiť si na Glackej ceste. Keď už je to povolené, prečo to nevyužiť. Nie?

Štatistka tejo trasy:

Prejdených: 96,95 km
Prevýšenie: 2 145 m
Klesanie: 2 145 m
Celú trasu si môžeš pozrieť na linku: trasa celej cyklotúry.

Fotografie v rozlíšení 1024 px nájdeš vo fotogalérii.

Zaregistruj sa! Nemôžeš pridávať komentáre.